04/06/2026
Komenda „defaults” służy do zmieniania różnych ustawień w systemie macOS poprzez terminal. Jest to przydatne chociażby dla administratorów którzy chcą zdalnie zmienić na danym komputerze jakieś ustawienia systemu. Przydatne jest to również dla indywidualnych użytkowników którzy chcieliby poprzez skrypt szybko przełączyć dane ustawienie bez wchodzenia do ustawień systemowych. Możemy np. wcześniejszy przykład z ukrywaniem plików zautomatyzować żeby bez wchodzenia do ustawień systemowych ukrywać i odkrywać pliki i widżety na biurku. Oto skrypt:
checkValue=$(defaults read com.apple.WindowManager StandardHideDesktopIcons)
if [ "$checkValue" = "0" ]; then
defaults write com.apple.WindowManager StandardHideDesktopIcons -bool true
defaults write com.apple.WindowManager StandardHideWidgets -bool true
else
defaults write com.apple.WindowManager StandardHideDesktopIcons -bool false
defaults write com.apple.WindowManager StandardHideWidgets -bool false
fi
Taki skrypt możemy wywołać np. poprzez aplikację Skróty i mamy szybki skrót do ukrywania plików i widżetów na biurku😃.
Więcej o komendzie defaults możecie przeczytać tutaj.